Headline
13. maj
Samtale med forfatter Anna Juul
I 2022 udgav hun romanen ‘Penge & Bacon’, i 2023 udgav hun ‘Superskurk’ og i foråret 2026 er hun aktuel med tredje bog i eget navn. Til denne Orange Onsdag får vi et første indblik i en helt ny fortælling fra en af tidens mest originale forfatterstemmer.
Læs mere
20. maj
Samtale med Emma Holten
Mød Emma Holten på Roskilde Festival Højskole til Orange Onsdag til en samtale om hendes prisvindende bog ‘Underskud’ (2024), om hendes arbejde som økonomisk feminist og om hvordan omsorg kan gentænkes som politisk begreb.
Læs mere
27. maj
Foredrag med fodboldkommentator Andreas Kraul
Mød DR Sportens Andreas Kraul, der vil fortælle hemmeligheder, historier og anekdoter fra en sportsjournalist, der har lagt stemme til dansk fodboldhistorie de sidste 20 år. Til sommer skal han guide os gennem VM, og hvilken bedre måde at varme op, end med et besøg på højskolen.
Læs mere
3. juni
Sangaften på Roskilde Festival Højskole
Er der to ting, der hører sammen, så er det højskole og fællessang! Kom indenfor til fællessang på Roskilde Festival Højskole – alle er velkomne.
Læs mere